Gielda

Jeśli zamierzasz sprzedać albo kupić Surowce, musisz wybudować na planecie Giełdę. Za sprzedane surowce otrzymujemy tak zwane kredyty, które gwarantują możliwość zakupienia dowolnego innego Surowca. Kredyty są ważne we wszystkich Giełdach Imperium, więc sprzedając na jednej planecie można na innej kupić surowiec za otrzymane Kredyty.

Na parametry transakcji, które możemy zawierać w danej Giełdzie wpływa i rozmiar budynku, i umiejętności zatrudnionego w niej Kupca. Jest to zarówno czas transakcji (innymi słowy przepustowość Giełdy), jak i prowizje pobierane od wartości transakcji (choć dla prowizji rozmiar Giełdy nie ma znaczenia). Prowizja pobierana jest zawsze w Kredytach a jej wysokość jest podana w ofercie transakcji.

To, ile Kredytów wart jest dany Surowiec, określane jest na bieżąco przez kursy. Kurs surowca to ilość kredytów jaką otrzymamy (albo będziemy musieli zapłacić) za pewną ilość surowca. Kursy zmieniają się na bieżąco w zależności od popytu na dany surowiec. Jeśli gracze masowo sprzedają jakiś surowiec, jego kurs będzie malał, a więc będzie można za niego otrzymać coraz mniej Kredytów. Natomiast jeśli surowiec będzie wciąż kupowany, trzeba będzie za niego płacić coraz więcej.
Należy pamiętać, że kursy surowców podane na stronie Giełdy są orientacyjne. Rzeczywista wartość transakcji będzie się nieco różnić. Rozbieżność będzie tym większa, im większa będzie ilość sprzedawanego albo kupowanego surowca.

Do zawarcia transakcji należy podać ilość surowca, jaką się chce sprzedać lub kupić. Następnie sprawdzamy aktualną ofertę i, jeśli jest ona satysfakcjonująca, deklarujemy zawarcie transakcji. Przy sprzedaży surowce pobierane są na samym początku transakcji. Należne Kredyty trafiają na konto Imperium w momencie zakończenia transakcji. Analogicznie dzieje się gdy kupujemy surowiec.

Przerwanie transakcji przed czasem jest możliwe, jednak jest wtedy pobierana karna opłata. Wynosi ona 25%-75% wartości transakcji (surowce przy sprzedaży, kredyty przy kupnie). Jest to tym więcej, im dłużej transakcja trwała w momencie przerwania.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.