Netykieta

Netykieta zaczerpnięta z www.irc.pl poprawiona na potrzeby shoutboxa cosmopulse

Jeśli nie wiesz, jak należy się w jakiejś sytuacji zachować, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie. (Antoni Słonimski)

Oto zbiór reguł, których przestrzeganie ułatwi Ci pracę i zabawę w sieci, a także spowoduje, że nie będziesz uciążliwy dla innych. Przeczytaj je uważnie i rozumnie stosuj się do rad w nich zawartych.

Uwagi Ogólne

Wolność słowa zawiera w sobie prawo do niesłuchania, jeśli nie ma się na to ochoty (Robert A. Heinlein).

Masz prawo do posiadania i wyrażania swoich poglądów. Inni mają dokładnie takie samo prawo — szanuj to.

Sposób wyrażania swojego zdania świadczy o Tobie — Twoim dobrym wychowaniu lub chamstwie.

Nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe.

Shoutbox nie powstał po to, abyś odreagowywał swoje frustracje. Shoutbox powstał, by ludziom było łatwiej się porozumiewać.

Shoutbox jest usługą udostępnianą za darmo przez twórców. Doceń to, że dostajesz w prezencie możliwość porozumiewania się w ten sposób i nie zakłócaj tej przyjemności innym użytkownikom.

Na sieci przyjęło się, że każdy jest na "ty", bez względu na wiek i płeć. Nie oznacza to jednak przyzwolenia na brak szacunku wobec rozmówcy.

Floodowanie, czyli zasypywanie shoutboxa bądź pojedynczej osoby masą informacji (np. powtarzaniem tego samego zdania, wklejaniem logów bez uprzedniej zgody odbiorcy itp.), jest naganne.

Na kanale oprócz Ciebie może siedzieć Twój nauczyciel lub pracodawca, a Ty możesz się o tym dowiedzieć dopiero w szkole albo w pracy. Zachowuj się tak, żebyś niczego nie musiał się potem wstydzić.

Uwagi Szczegółowe

PISANIE WIELKIMI LITERAMI jest uznawane za krzyk.

Pisanie w h4x0rz3 i lekceważenie ortografii przyniesie Ci uznanie matołów.

Aby przekazywać swoje emocje, możesz używać emotikonów zwanych smileyami.

Grzecznie jest przywitać się po wejściu na Shoutbox, jeśli zasady na nim obowiązujące nie stanowią inaczej.

Zanim zadasz pytanie na kanale tematycznym, poszukaj odpowiedzi samodzielnie w pomocy, bądź na forum

Nie musisz akceptować ani pozostawać obojętnym wobec czyjegoś niestosownego zachowania. Możesz zwrócić uwagę, przestać przebywać w czyimś towarzystwie, poprosić o pomoc do twórców.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.