Surowce

Świat Cosmo jest różnorodny pod względem surowców. Do czynienia mamy z czterema podstawowymi surowcami takimi jak: Energia, Substancje Organiczne, Metal oraz Kryształ. Każdy ma jakieś przeznaczenie.

energy.gif

Energia - Jeden z najpotrzebniejszych surowców występujących w Cosmo. Potrzebny niemal do wszystkiego, począwszy od budowy budynków, tworzenia statków i okrętów, szkoleniu kadry do misji szpiegowskich włącznie. Składowana w specjalnych kolektorach pozwala zmagazynować nadwyżkę na wypadek kryzysu, lub w celu ulepszenia budowli.

organic_compunds.gif

Substancje Organiczne - Dzięki nim nasze imperium się rozrasta. Potrzebne na utrzymanie populacji planety, na szkolenia kadry oficerskiej oraz do działań szpiegowskich. Surowiec tani na giełdzie, gdyż między imperialne stowarzyszenie Rolnictwa GMO zajęło większą cześć rynku produkcji pasz dla krów i na lubiane hamburgery wielkości talerza ;)

metal.gif

Metal - Główny składnik budujący pancerze strukturalne oraz szkielety budowli. Pomimo niskiej ceny na giełdzie, wciąż wiele imperiów ma z nim problem. Wymagany do stawiania budowli, szkolenia kadry i tworzenia Okrętów wojennych i cywilnych.

cristal.gif

Kryształ - Drobiny kryształu wykorzystywane w małych i średnich ilościach są wszędzie. Począwszy od ulepszanych pancerzy, poprzez elektronikę, skończywszy na chipach szpiegowskich. Kosztowny w wydobyciu, wymaga wiele energii, by rozszerzyć jego wydobycie. Ceniony na giełdzie. Jako ciekawostkę dodam, że w latach kryzysu (Krachu na CosmoStreet) Cena przewyższyła poziom 210 kredytów za 100 tysięcy jednostek Kryształu!

Surowce występują na planetach w różnych proporcjach. Planety mogą mieć zrównoważone proporcje surowców (tak na przykład jest z każdą pierwszą planetą, od której gracz zaczyna budować swoje imperium), ale mogą też występować niedobory lub bogactwa niektórych surowców.
Dla każdej planety łączne bogactwa naturalne są takie same. Oznacza to, że jeśli jeden z surowców występuje w obfitości, dzieje się to kosztem pozostałych, których na takiej planecie będą niedobory. Inaczej mówiąc, nie ma takiej planety, na której wszystkie surowce występują w nadmiarze, lub wszystkich jest mało.

Uwaga: surowce o takim samym poziomie bogactwa nie zawsze będą miały ten sam poziom wydobycia. Na przykład kryształ występuje we Wszechświecie w mniejszych ilościach niż metal. Czyli może się zdarzyć tak, że planeta bogata w kryształ będzie wydobywać go mniej niż metalu!

Dbanie o dostawy surowców to ważny element gry w Cosmo. Radzę zapamiętać pewne słowa : "Bez surowców nie ma rozwoju, bez rozwoju następuje zacofanie".

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.